Acil kaçış rampası nedir? izle

Bu videoya reklam vermek istiyorsan bizimle iletişim'e geç!

Acil kaçış rampası özellikle kamyon, tır, otobüs gibi ağır araçların yaşayabileceği fren arızaları durumunda kontrolden çıkan araçların güvenle durmasını sağlayan, özel olarak yapılmış ve genellikle kum, mıcır gibi elemanlarla donatılmış rampalara denir. Türkiye’de ilk acil kaçış rampası Pozantı-Tarsus otoyolunda 2012 yılında inşa edilmiştir.

Kaçış rampası, hareket eden bir aracın kinetik enerjisinin kontrollü ve nispeten zararsız bir şekilde kademeli olarak dağıtılmasına izin vererek sürücünün şiddetli bir çarpışma olmadan güvenli bir şekilde durdurmasına yardımcı olur.

Farklı metotlarla yapılan acil kaçış rampaları bulunabilir, bunlar şu şekilde sınıflandırılabilir;

Parafudr yatağı: aracı durdurmak için yuvarlanma direncini kullanan, yola bitişik çakıl dolu bir rampa. Yatağın gerekli uzunluğu aracın kütlesine ve hızına, parafudr yatağının derecesine ve çakılın sağladığı yuvarlanma direncine bağlıdır.

Yerçekimi kaçış rampası: yola paralel uzun, yukarı doğru eğimli bir yol. Önemli uzunluk gereklidir. Kontrol, sürücü için zor olabilir; sorunlar, araç durduktan sonra geri dönüşü içerir.

Kum yığını kaçış rampası: kısa uzunlukta gevşek bir şekilde yığılmış kum. Sorunlar arasında ani, kuvvetli yavaşlama; kumun hava koşullarından etkilenmesi (nem ve donma); ve kum yığınına temas ettikten sonra atlayan ve / veya devrilen araçlar.

Mekanik durdurucu kaçış rampası: Kaçak bir aracı devreye sokmak ve geciktirmek için kaplamalı bir rampayı enlemesine uzanan paslanmaz çelik ağlardan oluşan özel bir sistem. Bu tür rampalar tipik olarak yerçekimi rampalarından daha kısadır ve yokuş aşağı bir yokuşta bile çalışabilir. Bu sistemler maliyetli olma eğilimindedir, ancak kalabalık alanlarda pahalı gayrimenkulleri kurtarabilir ve daha da maliyetli kazaları önleyebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Avon, Connecticut’ta böyle bir rampa, kar ve buz birikimini önlemek için elektrikle ısıtılan bir kaldırım yüzeyine sahiptir.

(B: 418, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir