Aerodinamik nedir? izle

Bu videoya reklam vermek istiyorsan bizimle iletişim'e geç!

Araçlarda aerodinamik nedir? Ne işe yarar? Aerodinamik testleri nasıl yapılır?

Aerodinamik, aracın hava sürtünme katsayısını düşürmeyi amaçlayan ve havanın kuvvetsel etkisini inceleyen bir tür araştırma-geliştirme dalıdır.

Hava sürtünme katsayısı ne kadar düşük olursa, aracın yakıt tasarrufu ve performansı bir o kadar artar. Aracın hava direncinin düşük olması aynı zamanda aracın yere tutunmasını kolaylaştırır. Böylece konforlu ve güvenli sürüş deneyimi sağlanmış olur. Bir değer olarak aerodinamik, araçların rüzgar tünelleri aracılığıyla test edilmesiyle ortaya çıkar. Araç ne kadar aerodinamik yasalarına uygun olarak tasarlanmışsa hava direnç katsayısı da o kadar düşer.

Uzun yıllar yapılan testler sonucunda, yuvarlak hatların aerodinamik yasalarına daha uygun olduğu görülmüş ve araç tasarımındaki köşeli yapılar, yuvarlak yapılara evrilmiştir. Bu gelişimle beraber kapı camları ve farlar, araç kaportası ile bir yüzey olacak şekilde tasarlanmıştır. Yan aynaların tasarımı yuvarlaklaşmış, lastik oyukları genişletilmiştir. Çamurluklar örtülüp ön ve tekerlekler arasına etekler yerleştirilmiştir.

Son yıllarda araç tasarımlarının bir çoğunun yağmur damlası şeklinde olması da, bu yönde yapılan çalışmaların neticesinde olmuştur. Bu alandaki çalışmalar ve gelişmeler devam etmektedir.

(B: 392, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir