Araç kiralama şirketleri zor durumda

Dünyayı sarsan Corona virüs salgını otomotiv sektörünün tüm kollarında etkisini olumsuz yönde göstermeye devam ediyor. Öyleki üretim yapılan fabrikaların kapanmasına sebep olan pandemi, otomobil satışlarını düşürdü ve araç kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

Son iki yıl üst üste ekonomik daralma yaşayan sektör 2020 yılına büyük hedeflerle başlamıştı. Fakat yılın ilk aylarından itibaren etkisini gösteren coronavirüs kısa dönem araç kiralamalarında yüzde 50 oranında, uzun dönemde ise yüzde 15 civarı bir azalmaya sebep olacağı bekleniyor.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici salgının daha fazla yayılmamasına yönelik olarak alınan şehirlerarası seyahat, otobüs ve uçak seferlerinin yasaklanmasıyla birlikte “Buna bağlı olarak uçuşlarda ve hava yolu yolcu sayılarında ciddi azalmalar oldu. Bu zorunlu durum, uçuş ve hava yolu yolcu sayılarına doğrudan bağımlı olan kısa dönem/günlük araç kiralama iş hacminde birkaç haftalık bu sürede yüzde 50’den fazla daralma meydana getirdi.

Normal şartlarda sezon başında günlük kiralama işi için 20 bin civarında yeni otomobil alıp, filoya eklenir. Pandemi mart ayında başladığı için kimse yeni araç almamıştı ve bu gidişle bu sezon hiç de alınmayacaktır. Sektör bu yılı mevcut araç parkıyla tamamlar, o da 15-20 bin araç olur. Eğer bu süreç yaşanmasıydı, sezona bağlı park 35-40 bin adedi bulurdu. Eğer pandemi döneminde yatırım yapmış olsaydık o zaman işimiz çok daha zor olurdu.” dedi.

(B: 69, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir