Dizel mi Benzinli mi?

Dizel mi Benzinli mi?

Dizel mi benzinli mi? sorusu yıllarca süregelmiş bir sorudur tüketicinin kafasında. Özellikle araç satın alırken veya araç kiralarken kendimize dizel mi benzinli mi? sorusunu sorarız. Her iki yakıt cinsinin de çeşitli durumlara göre çekiciliği mevcuttur. Özellikle dünyanın en pahalı yakıtını kullanan ülkemizde aracımızın yaktığı yakıt çok önemlidir.

Dizel ve Benzin Yakıtlı Araçların Avantaj ve Dezavantajları

Dizel ve benzin yakıtlı araçların avantaj ve dezavantajları sıralanırken öncelikle ülkemizde dizel yakıt kullanan araçlar %15 ve %20 civarında daha pahalıdır. Bunun nedeni Dizel yakıt yakan araçlarda yüksek teknolojinin kullanılmasıdır.

Periyodik bakım açısından dizel araç masrafı daha yüksektir. Sıklık bakımından dizel araç 20 bin kilometrede bir periyodik bakım isterken, benzinli araç periyodik bakımı 15 kilometrede birdir. Bakımlarda yapılan masraflar da göz önünde bulundurulduğunda benzinli araç daha avantajlı bir konumdadır.

Yakıt Tasarrufu Açısından Dizel-Benzinli Araç

Yakıt tasarrufu açısından dizel-benzinli araç karşılaştırması yapıldığında, cevap kuşkusuz dizel araç olacaktır. Kullanılan yüksek teknoloji sayesinde yakıt tüketimi minimuma indirilmiştir.

Dizel araç, ikinci el piyasası açısından da daha akıllıca bir yatırımdır. Dizel yakıt  kullanan araçların artı yönlerinden dolayı piyasa değeri ve çabuk satımından dolayı daha yüksek bir talebe sahiptir.

(B: 171, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir