Drift nedir? izle

Bu videoya reklam vermek istiyorsan bizimle iletişim'e geç!

Drift nedir? Ne değildir? Hangi otomobiller drifte uygundur? Drift teknikleri nelerdir? Doğukan Manço size drift sporunu anlatıyor.

Drift bir disiplindir. Aracın arkasını kaydırmaktan ibaret değildir. Overstreer olarak bilinen, aracın arkasının kaymasını kontrol ederek virajı tamamlamaktır. Driftte hakem yoktur, Jüri vardır ve puanlama yapılır.

Jüri size uymanız gereken prosedürleri uygulayıp uygulamadığınıızı gözlemler.

Örneğin Cliping point, cliping zone. Clippingpoint drift esnasında yaklaşmanız gerken noktadır, kukalarla işaretlenir genellikle. Drift zone da baştan sona taramak zorunda olduğumuz alanlara denir. Jüri bunlara bakarak size puan verir. Bir clippingpoint yani kukaya ne kadar yaklaşırsanız ona göre puan verir, ama kukaya değerseniz düşük puan alabilirsiniz. Bir de hızınız önemli, ortalama hızdan düşükseniz kazanma şansınız düşer. Driftte açı da çok önemlidir. Bir viraja girdiğinizde ne kadar açılıysanız o kadar yüksek puan alma şansınız var. Driftte stilde çok önemlidir. Araca ne kadar hakim olduğunuz, ne kadar duman çıkardığınız gibi görsel şovu etkileyen faktörlerde size puan kazandırır. Bu kuralları yerine getirirseniz buna drift sporu denir.

Peki drift disiplini nasıl ortaya çıktı?

1970’li yıllarda Japonya otomotiv endüstrisine çok fazla önem vermişti ve otomobil sporlarına da büyük önem vermişti. O yıllarda efsane otomobiller üretilmeye başlandı. Supra, Skyline gibi araçlar. Nissan Skyline C10 Hakosuka onların atasıdır. 1968’de çıkan ilk Skyline GTR.

Kunimitsu Takahashi kullandığı GTR’ı ile diğer sürücüleri alt etmek için bir tarz geliştirmişti.

Viraj çıkışında gaz kesmeden daha hızlı çıkmayı hedeflemişti. Driftin doğuşu ogün olduğunu sanıyorduk ancak yarışların birinde izleyici bir genç Keiichi Tsuchiya Takahashi’nin kullanımından etkilenerek Ussui Pass adı verilen meşhur yolda araç kullanarak kendini geliştirmeye başladı.

1970’lerden 80’lere gelirken Keiichi kendini çok geliştirmiş ve bunun motorsporları disiplinine dönmesine karar vermiş. Drift motorsporu yavaş yavaş oturmaya başlarken Keiichi televizyoncuların isteği üzerine bir video istiyor ve çekiyor. Keiichi’nin yollarda bu tarz hareketler yapması ona lisansını kaybettiriyor bir o kadar da ünü duyuluyor.

Japonya ve dünyada drift motor sporu yayılmaya başlıyor. Devamı için iyi seyirler;

(B: 68, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir