İleri Sürüş Teknikleri Nedir?

İleri Sürüş Teknikleri Nedir?

İleri sürüş teknikleri kurulan parkurların yardımıyla sürücülerin yaşayabileceği olumsuz durumları uygulamalı olarak göstererek gerekli hamleleri yapabilme kabiliyetlerini geliştirmeye sağlamaktır.

İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi Kapsamı

İleri sürüş tekniklerinin eğitim ile öğrenilmesi ve geliştirilmesi mümkündür. Kapsamına farklı konular girebilmektedir. Genel olarak eğitimler iki başlık altında verilmektedir.

Güvenli ve Defansif Sürüş Teknikleri

Bu eğitimin amacı sürücülerin farklı zemin koşullarında araç kullanma becerilerini geliştirmek, güvenli olarak araç sürme becerilerini geliştirerek ve sürücülerin trafikte sık bir şekilde yaptıkları hataların önüne geçerek kaza riskini ortadan kaldırmaktır. Örneğin zeminin ıslak olması kaza olasılığını arttırmaktadır. Bunun sebebi ıslanan zeminin kayganlaşmasıdır. Parkurda verilen eğitimlerle yağmur yağmış gibi zemin ıslatılarak, uygulanacak ileri sürüş teknikleri öğretilmesi amaçlanmaktadır.

İleri Sürüş Teknikleri

Araçlarda güvenliği sağlamaya yarayan donanımların gerekli yerlerde ve durumlarda kullanılarak riskin önüne geçmeyi sağlayan eğitimlerdir. Karşımıza aniden çıkan engellerden kaçabilme, virajlarda araçların önden kaymasını ve arkadan savrulmasını engelleme, dar alanlardan pratik bir şekilde geçebilme becerileri; manevra kabiliyetinin geliştirilmesiyle ve slalom parkurlarla uygulamalı olarak öğretilmektedir.

(B: 51, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir