Jaguar ve Waymo’dan sürücüsüz otomobil

Sürücüsüz araç teknolojileri ile ilgili çalışmalar yapan Waymo yeni yazılım, radar ve kameralardan oluşan beşinci nesil sürücüsüz araç sistemine geçiş yapacak.

Google çatısı altında çalışmalarını yapan Waymo, “Waymo Driver” ismi altında otonom sisteminin beşinci jenerasyonuna geçiş yapıyor ve sistemi ilk olarak Jaguar I-Pace araçlarında kullanıyor.

Waymo bugüne kadar sürücüsüz araç yolculuğunda 30 milyon kilometre yol kat etti ve simulasyon testlerinde de 10 milyar kilometreyi devirdi.

Waymo’dan yapılan açıklamada yeni nesil sistemin önceki sisteme göre daha güçlü ve yetenekli olduğu, maliyetleri de yarı yarıya düşürdüğünü ifade ediyor. Sistemde lidar sensörlerinin bulunduğu, bu sensörler sayesinde aracın çevresinin 3d görüntüsünün oluşturulduğu, 300 metreye kadar mesafedeki nesnelerin boyutlarını ve araca olan uzaklığını ölçebildiği de belirtilenler arasında.

5.nesil de radarlarda yenilenerek sensörlerinin sis, yağmur, kar gibi zorlu hava koşullarında bile nesneleri anında keşfettiği ve cisimlerin hızlarını ölçebildiği de aktarılanlar arasında.

(B: 33, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir