Krediyle İkinci El Araba Alma

Krediyle İkinci El Araba Alma

Krediyle ikinci el araba almak mümkündür fakat arabayı alabilmek için bir miktar peşinat ödemek gerekir. Kredilendirme oranları ise bankaya göre değişkenlik gösterebiliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, ikinci el araç alım satımında kredilendirilecek miktarı belirleyen mercidir. BDDK kararına göre krediyle ikinci el araba alma iki farklı kritere sahiptir. 50000 tl fatura değeri olan arabalar için araba değerinin %70’i kredilendirilebilir. 50000 tl üstü arabalar içinse, 50000 tl’lik kısmı için yine %70, bu tutarı aşan kısım için ise %50 olarak hesaplanır.

Araç Kredisi İçin Kasko Bedeli Baz Alınır

Krediyle ikinci el bir araç alma sürecinde, araç kredisi için kasko bedeli baz alınır. Kasko bedeli ile arabanın değeri tespit edilir ve belirttiğimiz oranlarda kredi kullandırılarak araç satışı gerçekleştirilir. Bu süreçler için de yine bankalarla görüşülüp şartları uygun olan banka tercih edilebilir.

İkinci el araç kredilendirilirken göz önünde tutulan bir diğer husus ise arabanın yaşıdır. Bankalara göre değişkenlik gösterse de 5 ve 8 yaşa kadar kredi kullandırılmaktadır. Yine arabanın yaşına göre bankalar tarafından taksit ve kredilendirilecek tutar belirlenmektedir.

İkinci El Araba Kredisi Nasıl Alınır?

İkinci el araba kredisi için istenen belgeler hazırlanıp anlaşılan bankanın en yakının şubesine başvurulur. Banka, müşterinin kredi notu durumuna göre krediyi onaylar ve kullandırır.

(B: 47, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir