LE MANS 24 – 24 Saat Yarış izle

Bu videoya reklam vermek istiyorsan bizimle iletişim'e geç!

1923 yılında gerçekleşen ilk Le Mans yarışları şehir içinde yapılmaktayken daha sonraları pist yarışına döndü. Le Mans adını da zaten bir kasabadan almaktadır. Le Mans 24 yarışları hıza bağlı değil tamamen dayanıklılığa bağlı bir yarıştır ve 24 saat sürer.

Özellikle sıcak havalarda ve yağışlı havalarda pilotların dayanıklılık göstermesi gerçekten bazen zor olabiliyor. Hele ki geçtiğimiz yıllarda üstü açık otomobillerle yarışılıyor ve bu da çok daha ciddi bir efor sarfettirirken günümüzde artık üzeri kapalı araçlarla yapılıyor.

Yarışta yapılması gereken şey 24 saat içerisinde olabildiğince hızlı olabilmesi gerekir ve takımlar bunun için 3 pilot bulundurur, her pilot yaklaşık 80-80 dakika araç kullanır ve minimum 30 dk mola verirler ve pilotlar değişim yaparak 24 saati tamamlarlar. Bir pilot yarışırken diğerleri yemek yiyip uyuyabilirler.

Le Mans‘da toplamda 4 sınıf yarışmaktadır. 1.sınıf LMP1 ve LMP2, (Le Mans Prototype 1-2) LMGTE Pro, LMGTE AM. Bu sınıflar aynı anda yarışır ve kendi sınıflarında derece ve genel derece alırlar.

Detaylar için iyi seyirler.

(B: 170, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir