Periyodik araç bakımları ne zaman yaptırılır?

Araç bakımları ne zaman yaptırılır?

Genel olarak tüm araçlara Periyodik Bakım yılda bir kez yapılmaktadır. Bu bir yıl içinde eğer araç 10 bin km nin üstünde yol yapmışsa, 10 bin km de bir de periyodik bakım yaptırmak gerekir. Bazı markalarda bu km 15 bin ya da 20 bin olabiliyor. Ancak iş makineleri ve tarım için kullanılan araçlarda farklı bir uygulama mevcuttur. Bu tarz araçlarda saat bazında periyodik bakım uygulanmaktadır.

Periyodik Bakımda Neler Yapılır?

Rutin periyodik bakımda aracın değişenleri; motor yağı, yağ filtresi, hava ve polen filtresi ve yakıt filtresi değiştiriliyor. Ayrıca frenlerin bakımı ve kontrolü, far ayarları, lastiklerin hava basıncı, şase ve kaporta kontrolü, soğutma suyu kontrolü yani antifriz ölçümü ve ön takım kontrolü, cam suyu kontrolü, direksiyon yağı ve fren hidroliği yağı kontrolleri yapılıyor.

Periyodik Bakım yaptırılırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bakım zamanını iyi takip etmek gerekir. Aracınıza bakım yaptıracağınız yerin yetkili servis olmasına ve bakımı yapacak olanların alanında uzman olmasına dikkat etmeniz gerekir.

(B: 97, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir