Renk körleri trafiği nasıl görür? izle

Bu videoya reklam vermek istiyorsan bizimle iletişim'e geç!

Renk körlüğü ve trafik

Renk körlerinin trafiği ve trafik ışıklarını nasıl gördüğü bir çok kişi tarafından merak edilir. Renk körü kırmızı ışığı görür mü? Renk körü yeşil ışığı fark edebilir mi? Soruları internette en çok sorulan sorular arasında yer alıyor.

Bu videoda bir renk körünün trafikte nasıl araba kullandığını ve etrafı nasıl gördüğünü izleyeceksiniz.

Renk körleri için trafik ışıkları

Renk körleri trafik ışıklarını ayırt ederken sağlıklı gören insanlar kadar renk tonlarını ayrıştıramaz ancak trafik ışıklarında kırmızının en üstte, sarının altta ve yeşilin en altta olduğunu bildiklerinden hangi ışığın yandığını ayırt ederek ancak hangi renk ışık yandığını anlayabilirler. Dünyanın bir kaç ülkesinde kırmızı ışık kare, sarı ışık elmas ve yeşil ışık elmas şeklinde yapılmıştır ve kırmızı ışık daha kolay ayırt edilebilmesi için daha büyük olarak şekillendirilmiştir. Bu detaylarda renk körlerinin trafik ışığını farketmesini kolaylaştırır.

Renk körleri için alınan diğer bir önlemde Japonya gibi bir kaç ülkede geç ışığı yani yeşil ışık yerine mavi ışığın kullanılması olmuştur. Çünkü renk körlüğü kırmızı ve yeşil renkleri görme sorunu olarak ortaya çıkar genellikle. İngiltere’de renk körleri için trafik ışıkları kırmızıdan yeşile geçeceği zaman kırmızı ve sarı ışığın bir süre beraber yanması da renk körleri için ipuçu olur.

Tüm bu önlemlere rağmen renk körleri sokak ve caddelerdeki ışıkları rahatlıkla fark edemezler ve trafik ışıkları ile sokak aydınlatmalarını karıştırabilirler bu sebeple renk körü olan insanların çok daha dikkatli ve yavaş araç kullanmaları gerekmektedir. Trafikte renk körlüğü konusunda daha detaylı bilgiyi yabancı kaynaklardan edinebilirsiniz.

(B: 655, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir