Sağdan direksiyon sola alınır mı?

Türkiye’de çok nadirde olsa sağdan direksiyonlu yerli plaka görebiliyoruz. Genellikle bu araçlar gümrükten alınan araçlar oluyor.

Özellikle ‘özel’ olarak nitelendirilebilen, İngiltere vb. ülkelerden gümrükte kalan araçlar bir çok kişinin ilgisini çekiyor ve bu sağdan direksiyonlu araçları almak istiyorlar. Ama gerçekten ülkemiz gibi trafik düzeni direksiyonu soldan olan ülkelerde bu araçları kullanmak hiç de kolay değil. Zira araç muayenelerinde de neler yaşanabileceği muamma. İşte bu noktada sağdan direksiyonlu araç almayı kafaya koyan kişilerin merak ettiği konu bu araçlar nasıl sağdan direksiyondan soldan direksiyona çevrilir?

Bir çok kişi bu dönüşüm işleminin düşük maliyetlerle, basit bir torpido değişimi ile olacağını düşünürken aslında durum pek de öyle değil. Büyük değişiklikler yapılması gerekiyor.

Eğer siz de sağdan direksiyonlu bir araca gönül verdiyseniz ve almak istiyorsanız şunları size hatırlatmakta fayda var;

Sağdan direksiyonlu araçlarda pedalları ve aksamlarını da sola almak gerekiyor. Bunun için motorun yerinden çıkması, pedalların sol tarafa alınması, debriyaj teli varsa bu aksamın yoksa hidrolik alt ve üst merkezlerin sola alınma işlemi yapılması gerek.

Torpido sökülerek soldan direksiyonlu bir aracın çıkma torpidosu takılabilir, ama menfezlerin açısı bile bazı araçlarda değişmesi gerekiyor, bu gibi detayların, trimlerin gözden kaçmaması gerekiyor. Westinghouse’un alanı da değişmesi gerekiyor, fren hortumlarının yeniden yapılması da gerekecektir. Araçlarda sigorta kutuları kimisinde soldan direksiyonlu araçlarda direksiyonun altında yanında kimisinde ise yolcu tarafında olur. Sağdan direksiyonlu araçtada aracın sol direksiyonlu orjinallerine göre ecu, sigorta kutusu vb. gibi aksamlarında orjinal yerine alınması gerekecektir. Parça maliyetinden ziyade işçilik ücreti yüksek olacağa benziyor.

Tüm bunlara diğer işlemler için işçilik, torpido ve orta konsol maliyetleri ve maliyetlerden belki de daha önemli emek ve zaman harcanmasını da öngörmek gerekiyor.

Kısacası sağdan direksiyonlu araç almayı düşünüyorsanız bunu tekrar düşünün.

(B: 18826, T: 3)

Benzer Videolar

Comment (0)

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir