Sıfır Araba Alınır Mı?

Sıfır Araba Alınır Mı?

İnsanoğlu için bir yerden bir yere gitmek arabasız düşünülemez oldu. Fakat ülkemizde araç sahibi olmak hala ihtiyaçtan çok lüks durumunda. Ülke ekonomisinden dolayı insanlar genellikle ikinci el araç almayı tercih ediyor. Bugün ise sıfır araba almak mantıklı mı mantıksız mı diye inceleyeceğiz.

Sıfır Araba KDV ve ÖTV Oranları

Ülkemizde maalesef arabalara uygulanan vergiler çok yüksek. Bu da sıfır araba alımını gerçekten zorlaştırıyor. Baktığımız zaman araçların KDV oranı %18 gibi makul görülen bir oranda. Fakat ÖTV vergisi arabadaki asıl fiyat değişikliğine sebep oluyor. Arabanın fiyatına göre ÖTV oranı da değişiyor. Ayrıca arabanın silindir hacmi de ÖTV oranında büyük değişikliklere sebep oluyor. Seçtiğiniz arabanın özelliğine göre ÖTV oranı %45 ile %160 gibi geniş bir aralıkta oynuyor.

Gelir Durumu

Türkiye maalesef gelir eşitsizliğinin yüksek olduğu bir ülke. Bu sebeple konuyla ilgili genel bir yorum yapmak yerine ekonomik durumunuza göre konuya yaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle orta gelirli ailelerin ikinci el araçlara yönelmesinin daha mantıklı olacağını söylemeliyiz. Yüksek gelirli kişilerse dilediği sıfır araba modeline sahip olabilir.

(B: 53, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir