Sıralı, V ve VR Motor nedir? izle

Bu videoya reklam vermek istiyorsan bizimle iletişim'e geç!

Otomobil camiasında farklı motor tipleri dile getirilir. Araç üreticileri modellere göre farklı motorlar kullanabilir. Bir çok kullanılan otomobilin motoru sıralıdır ve sıralı motor genellikle bu isimle adlandırılmaz fakat 4 silindir diyince akla ilk olarak sıralı motor gelmelidir.

Sıralı tip motor nedir?

Silindirlerin krank mili üzerinde sıralı bir şekilde yer alan motor tipidir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan motor tipidir. Silindirlerin yan yana dizilmesinden dolayı bu ismi almıştır. Dizel ya da benzinli olabileceği gibi sıralı tip motorlar, 2,3,4,5 ya da 6 silindirli üretilebilirler.

Sıralı motorların üretimi daha makul maliyetlerle gerçekleşir.

V motor nedir?

V tipi motorlar, silindirlerin krank şaftı üzerinde V şeklinde dizilen motorlardır. Sıralı motorlara göre daha yüksek performans sunar, güç ve hacim anlamında daha yüksek değerler sunar. Genellikle spor araçlarda kullanılır. Silindirler ve pistonlar tek bir blok üzerinde olmaz ve bunların açıları V şeklini oluşturduğu için bu ismi almıştır.

Genellikle v6 itibariyle görünür bu motorlar ve v6, v8, v12 araçlar yayın V motorlardır.

VR motor nedir?

VR tipi motor genellikle Volkswagen grubunun kullandığı motor tipidir. Dar açılı V tipi motor konfigürasyonu da denebilir. 1980’lerde Volkswagen tarafından geliştirilen bu motor tipi 2010’lara kadar kullanılmıştır ve altı silindirli VR6 ve beş silindirli VR5 olmak üzere iki tip seçeneğe sahiptir.

(B: 495, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir