Yorgunluk Tespit Sistemi izle

Bu videoya reklam vermek istiyorsan bizimle iletişim'e geç!

Yorgunluk tespit sistemi; yeni nesil araçlarda sürücülerin yol boyunca sürüş düzenini kontrol eden bir sistemdir. 65 kilometre ve daha yüksek hızlarda seyrederken direksiyon üzerinde konumlandırılmış sensörler yardımıyla, sürücünün sürüş biçimini analiz eder.

Sistem, sürücünün sürüş elverişliliği hakkında çıkarımlar yapar ve gerekli durumlarda sesli olarak sürücüyü uyarır. Bu özelliğin hangi hızlarda devreye gireceği ya da uyarı yöntemleri, markadan markaya değişiklik gösterebilir. Uykusuz halde yapılan sürüşü algılama özelliği bulunan yorgunluk tespit sistemi, uykusuz olduğundan şüphelendiğinde sürücüyü ara vermesi için otomatik olarak uyarır.

Yorgunluk tespit sisteminin yaygın olarak kullanılan sürümleri, şeritleri sürekli olarak izler. Markadan markaya değişebilen bu sistemler genelde belirli bir süre boyunca sürücülerin içinde bulunduğu şerit merkezinden kaç kez çıktığını takip eder ve sürücüleri dalgınlık ya da direksiyon başında uyuya kalma gibi durumlara karşı kontrol eder.

Yorgunluk tespit sistemi, şerit işaretlerini ve sürücülerin araçlarındaki konumunu izlemek için şerit kalkış uyarı sistemlerinden bazı sensörleri kullanır. Uyuşukluk ya da uykusuzluk uyarısı özelliklerinin birçok sürümü, oldukça kısa bir süre içerisinde sürücülerin şeritten ne kadar sıklıkla ayrıldığını izleyerek, uyku durumunu belirler. Bu sayede hem sürücünün hem de trafikteki diğer araç ve yayaların güvenliği sağlanır.

(B: 106, T: 1)

Benzer Videolar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir